Alışveriş ve Hediyeler Anne ve Çocuk Aşk ve İlişkiler Bilim ve Teknoloji Dekorasyon Dizi ve Filmler Eğlence ve Mizah Fırsatlar Gezi ve Etkinlik Gündem Güzellik ve Bakım Hayvanlar Hobi ve Boş Zaman İş Hayatı Kitap Kurumsal Öneriler Moda ve Stil Müzik Okul ve Eğitim Oyunlar Politika Sağlık Sanat ve Kültür Spor ve Egzersiz Tatil ve Seyahat TLC Dizileri Yemekler ve Mutfak
Anaokulu Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler
Anaokulu Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler
  • Okul ve Eğitim
  • 0
  • 7 ay önce
  • 223

Okul öncesi eğitim dönemi çocukların karakterlerinin geliştiği paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte yaşamayı öğrendikleri dönemdir.Uzmanlar bu eğitim döneminde okul seçiminin  ve dolayısıyla eğitim biçiminin çocuklarımızın gelecek akademik başarısının temeli olacağı için  oldukça önemli olduğunu dile getiriyor. Biz de bironeridebizden ekibi olarak anaokulu seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik. İşte önerilerimiz

1-ÖĞRETMEN

 

Öğretmenin eğitimi, performansı, sabrı ve en önemlisi merhameti dikkat edilecek en temel hususlardan.Öğretmen-öğrenci oranı ve öğretmenin öğrencilerle bireysel olarak geçirdiği zamana dikkat edin.

2-OKULUN BULUNDUĞU ÇEVRE

 

Okulun evinize olan uzaklığına dikkat edin. Eğer okul eve uzaksa bu, çocuğunuzun daha erken uyanmasına ve yolda daha fazla zaman harcamasına neden olacaktır.

3-OKULUN FİZİKSEL İMKANLARI

Okulun mobilyaları ve binanın ergonomik olmasına dikkat edin. Örneğin raflar çocuğunuzun boyundamı? Kapalı oyun alanı dışında uyku ve yemek için yeterli alan var mı?

4-OKULUN DİSİPLİN ANLAYIŞI

Çocukların ortak yaşam için gerekli kurallar koyulmuş mu?(Örneğin tuvaleti temiz tutalım) Bu kurallar öğretmenler ve diğer personeller tarafından nasıl uygulanıyor? Kurallara uymayanlar  (öğrenci, öğretmen, veli, personel) için ne gibi yaptırımlar uygulanıyor?

5-KÜLTÜR-SANAT FAALİYETLERİ

Okulun kültür-sanat faaliyetlerine ne kadar önem verdiğine dikkat edin.Belli aralıklarla sinema, tiyatro, müze, sergi vb.  etkinlikler düzenleniyor mu? Farklı sanat branşları için öğretmenler var mı?

6-TEMİZLİK-HİJYEN

Mekanın ferah, temiz, gösterişsiz, bol güneş ışığı alan bir yer olduğundan emin olun.Okulda hijyen, toplu aktiviteler yapıldığı için olmazsa olmazlardan.

7-OKUL-AİLE İLETİŞİMİ

Okul velilerle ne ölçüde iletişime geçiyor, okula kolay ulaşılabiliyor mu? Gerektiğinde kısa sürede geri bildirim yapılıyor mu?

8-BESLENME-MUTFAK

Çocuğunuza ne tür gıdalar yediriliyor? Hazır çorba kullanılıp kullanılmadığına dikkat edin. İçecekler hazır  mı, taze mi temin ediliyor bundan emin olun. Yine yemek saatlerinde çocuğunuzun porsiyonlarının yeterli olup olmadığından emin olun.

9-GÜVENLİK

Kamera sistemi artık neredeyse tüm anaokullarında var, bu sistemlerin  pc ve cep telefonları için uygulamalarını anaokullarından talep edin. Unutmayın talep etmezseniz,  bazen bu tip imkanların varlığından bile habersiz kalabilirsiniz.

 10-UYUM SÜRECİ POLİTİKALARI

Evinden yeni ayrılan çocuğunuz için kreş, anaokulu vb.  kurumlara alışmak zaman alacaktır. Bu alışma dönemi bazen 4 bazen 6 hafta kadar sürebilir. Hatta çocuğunuzun mizacına göre  bu süre bir parça daha uzayabilir. Bu durumda okulun uyum süreci politikası çok önemli, nasıl bir yol izlediklerine dikkat edin, bu  politikaların sizin beklentilerinizle uyumlu olup olmadığı hakkında düşünün. Okula uyum sürecinde çocuklarda ağlama, baş-karın ağrısı, kusma, alt ıslatma, genel isteksizlik durumları görülebilir. Başa çıkamayacağınızı hissettiğiniz durumlarda, uzman desteği almaktan çekinmeyin.

Son olarak, okulu incelemek amacıyla ziyarete eşinizle ve çocuksuz olarak gitmeye, okuldan öncesinde randevu alacağınız zaman sabah saatlerini seçmeye özen gösterin.

Takipte kalmanız dileği ile... #bironeridebizden

Önerilerimizden haberdar olmak için tıklayınız.

 

  • ana okulu
  • ilk adım
Öneriyi Değerlendir
DİĞER ÖNERİLER
Yorumları Görüntüle
Facebook Yorumları
0 Yorum
Üye Yorumları
0 Yorum

Öneriyi Yorumla
Henüz yorum yapılmamış..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tlc'nin En Güzel Dizilerinden: Alaska'yı Mesken Tuttuk
2015 yılından bu yana yayında olan ve CNBC-e’nin yerini alan, yüksek kalitede uluslararası kurgu ve gerçeğe dayalı eğlence programlarından oluşan TLC'nin en güzel dizilerinden birini sizin için incele
2017&2018 Yili Gelinlik Önerileri
Düğün hazırlıkları sırasında alışverişin en zevkli ve bir o kadar da telaşlı kısmını gelinlik seçimi oluşturuyor. Alışveriş esnasında hem daha hızlı hem de en doğru kararı verebilmek için alışverişe ç
Özel Hayatinizdan Uzak Tutmaniz Gereken 4 Insan Profili
“İnsanın en büyük hatalarından biri de, doğru zamanı yanlış kişilerle doldurmaktır.” diyor Charles Bukowski.
Gelmiş Geçmiş En Iyi Mini Dizi Fargo
"Tecrübelerime göre, bir adamın, burnunu kırmasına göz yumarsan adam bir dahakine boynunu kırmaya çalışır."
Krispy Kreme Yeşil Elmali Italyan Sodasi
Krispy kreme'de denediğim yeşil elmalı italyan sodası ve donut
Golden Rose Hologrphic 01 Numara
Golden rose holographic 01 numara oje
Escobar'ın Kayıp Milyonları
Uyuşturucu baronu Pablo Escobar, 50 milyar dolarlık servetini toprağa gömerek sakladı ve bu paranın büyük bir kısmı hala bulunamadı. 
Mini Öneri: Tuvalet Eğitimi
Uzay, uzay gemisi için son sınır olabilir, sizin evinizde de bezinden kurtulmak, çocuğunuz için bebeklik sınırını aşmaktır. Bu konu gereğinden fazla önemsenmektedir.
Bilindik Müziklerden Sıkılanlara Gelsin: Yüzyüzeyken Konuşuruz
Dinlerken kendinizi biriyle sohbet ediyormuş gibi hissedeceğiniz ve beraberinde bir demlik dolusu çay içmenize vesile olacak bir gruptan bahsedeceğiz ama en iyi biz bunu Yüzyüzeyken Konuşuruz
Bütün Pazartesi Sıkıntınızı Alıp Içinizi Isıtacak Güzel Bir Parça: Pazar Ve Ertesi
Bi de pazar ve ertesi olunca ben zorlanırım, gülümsemem. Yine de sen olunca ben huzur bulur kötü düşünemem... Sensizlikten gayrı bir derdim yok
En Etkili Ingilizce Öğrenme Sitesi
Kurslara gittiniz, yabancı diziler izlediniz, kelime ezberleyip duruyorsunuz, olmuyor mu? Nerede hata yapıyoruz? Bu site tam da eksik olan ihtiyacımızı karşılıyor.
Unutulmaz Filmlerde Bu Hafta: Umudunu Kaybetme
Birinin sana bir şey yapamazsın demesine izin verme. Hatta benim bile! Bir hayalin varsa onu koruman gerek. İnsanlar bir şey yapamaz ve senin de yapamayacağını söylerler.
Öneriyi
DUYUR