Alışveriş ve Hediyeler Anne ve Çocuk Aşk ve İlişkiler Bilim ve Teknoloji Dekorasyon Dizi ve Filmler Eğlence ve Mizah Fırsatlar Gezi ve Etkinlik Gündem Güzellik ve Bakım Hayvanlar Hobi ve Boş Zaman İş Hayatı Kitap Kurumsal Öneriler Moda ve Stil Müzik Okul ve Eğitim Oyunlar Politika Sağlık Sanat ve Kültür Spor ve Egzersiz Tatil ve Seyahat TLC Dizileri Yemekler ve Mutfak
Mini Öneri: Tuvalet Eğitimi
Mini Öneri: Tuvalet Eğitimi
  • Anne ve Çocuk
  • 0
  • 7 ay önce
  • 244

Uzay, uzay gemisi için son sınır olabilir, sizin evinizde de bezinden kurtulmak, çocuğunuz için bebeklik sınırını aşmaktır. Bu konu gereğinden fazla önemsenmektedir. Ebeveynler çeşitli sorular sorarlar: Ne zaman yapacağız? Nasıl yapacağız? Ne kullanalım? Erken/geç başlasak sorun olur mu?

Daha şaşırtıcı olan ise dört yaşında hala bez kullanan çocuklardı. Tabii ki, çocukları hazır olmadıkları bir şey için zorlamak doğru değil, ama aynı zamanda çocukların öğrenmeleri için onlara fırsat tanımanız gerekiyor. Ne yazık ki birçok ebeveyn iki konuda kafa karışıklığı yaşıyor: Öğretilecek olan davranışlar ve doğal gelişim süreci. Örneğin, vurmak, çocuğun doğal süreci ile ilgili değildir ama bazı ebeveynler şöyle derler: “Bunu kendiliğinden bırakacaktır.” Hayır, sizden öğrenmelidir.

Gerçekte, çoğu çocukluk gelişimi, fiziksel gelişim ve aile eğitiminin birleşimiyle yol alır. Bloklarla bir kule kurma aşamasında bu kolaysa anlaşılır. Çocuğunuz blokları tutarak birbiri üzerine koyabiliyorsa, kuramsal açıda kule yapabilecektir. Ama bunun başlangıcı ona öğretilmeyerek tek başına bırakılırsa, bunu hiçbir zaman öğrenemez.

Çok gecikmemek gerekir. Büzgen kaslarını kontrol altına alabilen üç, dört yaşlarındaki bir çocuğun ebeveynleri, onun kendi başına lazımlığa oturmasını beklerse, bunu gerçekleştirmediğini göreceklerdir. Ebeveynler, bunu çocuğa öğretmelidir.

Dünyadaki aile sayısı kadar tuvalet eğitimi kuramı vardır. Ben, her zaman olduğu gibi yumuşak geçiş öneriyorum. Yani zorlama yerine, destek verme. Gözlemleyin ve tuvalet eğitimi için en uygun zamana karar verin-çocuğunuz bedeni ve zihni hazır olunca ve kaçınılmaz ebeveyn/çocuk mücadeleleri başlamadan önce. Çoğu çocuk için, bu on sekiz ay iki yaş arasıdır. Ancak yine de çocuğunuzu izleyin.

H.E.L.P yol göstericiniz olsun. (Ebeveyn/çocuk bağını sağlamlaştıracak, çocuğunuzu tehlikelerden koruyacak, onun gelişimine ve bağımsızlığına katkıda bulunacak 4 unsur.)

Hold yourself back-Geri çekilip izle

Encourage exploration – Keşfi destekle

Limit –Limit koy

Praise –Öv

  • tuvalet eğitimi
Öneriyi Değerlendir
DİĞER ÖNERİLER
Yorumları Görüntüle
Facebook Yorumları
0 Yorum
Üye Yorumları
0 Yorum

Öneriyi Yorumla
Henüz yorum yapılmamış..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tlc'nin En Güzel Dizilerinden: Alaska'yı Mesken Tuttuk
2015 yılından bu yana yayında olan ve CNBC-e’nin yerini alan, yüksek kalitede uluslararası kurgu ve gerçeğe dayalı eğlence programlarından oluşan TLC'nin en güzel dizilerinden birini sizin için incele
Anaokulu Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler
Okul öncesi eğitim dönemi çocukların karakterlerinin geliştiği paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte yaşamayı öğrendikleri dönemdir.Uzmanlar bu eğitim döneminde okul seçiminin ve...
2017&2018 Yili Gelinlik Önerileri
Düğün hazırlıkları sırasında alışverişin en zevkli ve bir o kadar da telaşlı kısmını gelinlik seçimi oluşturuyor. Alışveriş esnasında hem daha hızlı hem de en doğru kararı verebilmek için alışverişe ç
Özel Hayatinizdan Uzak Tutmaniz Gereken 4 Insan Profili
“İnsanın en büyük hatalarından biri de, doğru zamanı yanlış kişilerle doldurmaktır.” diyor Charles Bukowski.
Gelmiş Geçmiş En Iyi Mini Dizi Fargo
"Tecrübelerime göre, bir adamın, burnunu kırmasına göz yumarsan adam bir dahakine boynunu kırmaya çalışır."
Krispy Kreme Yeşil Elmali Italyan Sodasi
Krispy kreme'de denediğim yeşil elmalı italyan sodası ve donut
Golden Rose Hologrphic 01 Numara
Golden rose holographic 01 numara oje
Escobar'ın Kayıp Milyonları
Uyuşturucu baronu Pablo Escobar, 50 milyar dolarlık servetini toprağa gömerek sakladı ve bu paranın büyük bir kısmı hala bulunamadı. 
Bilindik Müziklerden Sıkılanlara Gelsin: Yüzyüzeyken Konuşuruz
Dinlerken kendinizi biriyle sohbet ediyormuş gibi hissedeceğiniz ve beraberinde bir demlik dolusu çay içmenize vesile olacak bir gruptan bahsedeceğiz ama en iyi biz bunu Yüzyüzeyken Konuşuruz
Bütün Pazartesi Sıkıntınızı Alıp Içinizi Isıtacak Güzel Bir Parça: Pazar Ve Ertesi
Bi de pazar ve ertesi olunca ben zorlanırım, gülümsemem. Yine de sen olunca ben huzur bulur kötü düşünemem... Sensizlikten gayrı bir derdim yok
En Etkili Ingilizce Öğrenme Sitesi
Kurslara gittiniz, yabancı diziler izlediniz, kelime ezberleyip duruyorsunuz, olmuyor mu? Nerede hata yapıyoruz? Bu site tam da eksik olan ihtiyacımızı karşılıyor.
Unutulmaz Filmlerde Bu Hafta: Umudunu Kaybetme
Birinin sana bir şey yapamazsın demesine izin verme. Hatta benim bile! Bir hayalin varsa onu koruman gerek. İnsanlar bir şey yapamaz ve senin de yapamayacağını söylerler.
Öneriyi
DUYUR