Alışveriş ve Hediyeler Anne ve Çocuk Aşk ve İlişkiler Bilim ve Teknoloji Dekorasyon Dizi ve Filmler Eğlence ve Mizah Fırsatlar Gezi ve Etkinlik Gündem Güzellik ve Bakım Hayvanlar Hobi ve Boş Zaman İş Hayatı Kitap Kurumsal Öneriler Moda ve Stil Müzik Okul ve Eğitim Oyunlar Politika Sağlık Sanat ve Kültür Spor ve Egzersiz Tatil ve Seyahat TLC Dizileri Yemekler ve Mutfak
Karne Karşisinda Velinin Tutumu Ne Olmalidir?
Karne Karşisinda Velinin Tutumu Ne Olmalidir?
  • Okul ve Eğitim
  • 0
  • 4 ay önce
  • 141

Çocuklarımızın tatil vakti geldi. Çok çalışıp emek verdiler. Artık meyvelerini toplama vakti... Umuyorum herkesin gönlüne göre olmuştur fakat durum her zaman böyle olmuyor. İşte o zaman"ben sana çalışmadın demiştim"ler ,ağır cezalar, hakarete varan sözler veya büyük ödüller devreye girebiliyor. Unutulmaması gereken bir şey var ki, ortada bir sorun varsa her iki tarafında da hataları vardır.

Düşük Notlar Olan Bir Karne Karşısında Velilerin Tutumu Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle notları inceleyin. Güzel olan notlar için muhakkak güzel sözler söyleyin. Beden eğitimi ve  müzik derslerine verilen iyi notları küçümsemeyin. Eksik olan tarafları bulmaya çalışın. 

Çalışmanın başarı getireceğini vurgulayın. Unutulmamalıdir ki ancak calışanlar başarılı olabilir. Çabasını övün, aslında ne kadar çabaladığını ancak biraz daha dikkat edilmesi gerektine vurgu yapın. Bütün bunları yaparken asla özbenlik algısını zedelemeyin. Kendine güvenini kırmayın. Unutmayın ki düşük notlar, zeka seviyesinin düşük olduğu anlamına gelmez. Sadece yeteri kadar çaba sarf etmediğini gösterir. 

Elbetteki üzerine çok gitmeyeceğim diye umursamaz da davranmayın. O zaman da çocuğun benlik algısı zedelenir. "Ben böyleyim, herkes benim bu kötü durumumu kabul etti. Ne yaparsam yapayım başarılı olamam." ya da "benim çalışmam gerekmiyor." şeklinde sağlıksız düşüncelere kapılmasına sebep olabilir, başarısızlığının normal olduğunu kanıksamasına yol açabilirsiniz.

Yani kısaca çalışması için teşvik etmeli , ağır cezalardan kaçınmalıyız.

Çok Başarılı Bir Karne İçin Velinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Çocuğunuz iyi bir karneye ve yüksek bir ortalamaya sahipse bile dikkat etmeniz gereken bir çok husu olduğunu asla unutmayın.

Çaba zekadan önce gelir!

Öncelikle çocuğunuzun çaba ve gayretini övün. Zekasını asla övmeyin. Başarısının tek kaynağının çok zeki olduğuna inandırılan çocuklar, yaşayacağı en ufak başarısızlıkta kendi zekasını sorgulamaya başlarlar.

Başarılı karneler karşılığında asla abartı ödüller vermeyin. Fazla ödül çocuğu şımartabilir. Unutmayın ki başarılı olmak çocuğun görevidir. 

Neden bu not 90 da niçin 100 değil gibi bir davranışta bulunmayın. Bu tutum başarılı çocukları strese sokacaktır. Bunun yerine ne yaparsa daha iyi not alınabilinir konusu üzerine konuşun. 

Asla aferin deyip geçmeyin. Notları eksikleri çabanın azlığı ve çokluğu üzerinde durun.

Tüm Veliler İçin Birkaç Tatil Tavsiyesi:

Çocuğunuz bir dönemdir her sabah erken kalkıp okula gidiyor. Karne durumu her nasıl olursa olsun muhakkak ki bu tatili haketti. Bu nedenle bir aile olun. Aile bağlarınızı güçlendirecek aktiviteler yapın. Basit işlerde size yardım etmesine sizinle vakit geçirmesine fırsat tanıyın. 

Muhakkak ailecek kitap okuyun. Kitap okumak herkes için çok önemli bir konudur. Unutmayın ki çocuk ailede gördüklerini uygular.

Çocuğunuzu teknolojinin eline bırakmayın. Tatil de kendince çalışma ve dinlenme vaktidir. Kısa zaman aralıklarına dönem tekrarı için test çözmeler koyun ki çocuğunuz iyice dersten uzaklaşmasın. Tabi bunun yanında çocuğunuza çalışması için baskı uygulayarak tatili zehir etmeyin.

Herşey dengede güzeldir. Kararında tepkiler verin. Unutmayın ki bizim dengeli tavırlarımız ile sağlıklı bireyler yetiştirebiliriz.

Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve geleceğimiz sizin ellerinizde ve size emanet...

İyi tatiller diliyorum.

Hayatarasıcay.wordpress.com

 

 

 

  • Eğitim
  • ara tatil
  • karne
  • pedegoji
  • veliye tavsiye
Öneriyi Değerlendir
DİĞER ÖNERİLER
Yorumları Görüntüle
Facebook Yorumları
0 Yorum
Üye Yorumları
0 Yorum

Öneriyi Yorumla
Henüz yorum yapılmamış..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tlc'nin En Güzel Dizilerinden: Alaska'yı Mesken Tuttuk
2015 yılından bu yana yayında olan ve CNBC-e’nin yerini alan, yüksek kalitede uluslararası kurgu ve gerçeğe dayalı eğlence programlarından oluşan TLC'nin en güzel dizilerinden birini sizin için incele
Anaokulu Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler
Okul öncesi eğitim dönemi çocukların karakterlerinin geliştiği paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte yaşamayı öğrendikleri dönemdir.Uzmanlar bu eğitim döneminde okul seçiminin ve...
2017&2018 Yili Gelinlik Önerileri
Düğün hazırlıkları sırasında alışverişin en zevkli ve bir o kadar da telaşlı kısmını gelinlik seçimi oluşturuyor. Alışveriş esnasında hem daha hızlı hem de en doğru kararı verebilmek için alışverişe ç
Özel Hayatinizdan Uzak Tutmaniz Gereken 4 Insan Profili
“İnsanın en büyük hatalarından biri de, doğru zamanı yanlış kişilerle doldurmaktır.” diyor Charles Bukowski.
Gelmiş Geçmiş En Iyi Mini Dizi Fargo
"Tecrübelerime göre, bir adamın, burnunu kırmasına göz yumarsan adam bir dahakine boynunu kırmaya çalışır."
Krispy Kreme Yeşil Elmali Italyan Sodasi
Krispy kreme'de denediğim yeşil elmalı italyan sodası ve donut
Golden Rose Hologrphic 01 Numara
Golden rose holographic 01 numara oje
Escobar'ın Kayıp Milyonları
Uyuşturucu baronu Pablo Escobar, 50 milyar dolarlık servetini toprağa gömerek sakladı ve bu paranın büyük bir kısmı hala bulunamadı. 
Mini Öneri: Tuvalet Eğitimi
Uzay, uzay gemisi için son sınır olabilir, sizin evinizde de bezinden kurtulmak, çocuğunuz için bebeklik sınırını aşmaktır. Bu konu gereğinden fazla önemsenmektedir.
Bilindik Müziklerden Sıkılanlara Gelsin: Yüzyüzeyken Konuşuruz
Dinlerken kendinizi biriyle sohbet ediyormuş gibi hissedeceğiniz ve beraberinde bir demlik dolusu çay içmenize vesile olacak bir gruptan bahsedeceğiz ama en iyi biz bunu Yüzyüzeyken Konuşuruz
Bütün Pazartesi Sıkıntınızı Alıp Içinizi Isıtacak Güzel Bir Parça: Pazar Ve Ertesi
Bi de pazar ve ertesi olunca ben zorlanırım, gülümsemem. Yine de sen olunca ben huzur bulur kötü düşünemem... Sensizlikten gayrı bir derdim yok
En Etkili Ingilizce Öğrenme Sitesi
Kurslara gittiniz, yabancı diziler izlediniz, kelime ezberleyip duruyorsunuz, olmuyor mu? Nerede hata yapıyoruz? Bu site tam da eksik olan ihtiyacımızı karşılıyor.
Öneriyi
DUYUR