Alışveriş ve Hediyeler Anne ve Çocuk Aşk ve İlişkiler Bilim ve Teknoloji Dekorasyon Dizi ve Filmler Eğlence ve Mizah Fırsatlar Gezi ve Etkinlik Gündem Güzellik ve Bakım Hayvanlar Hobi ve Boş Zaman İş Hayatı Kitap Kurumsal Öneriler Moda ve Stil Müzik Okul ve Eğitim Oyunlar Politika Sağlık Sanat ve Kültür Spor ve Egzersiz Tatil ve Seyahat TLC Dizileri Yemekler ve Mutfak
Umberto Eco Ile Ortaçağ Italyasına Yolculuk : Gülün Adi
Umberto Eco Ile Ortaçağ Italyasına Yolculuk : Gülün Adi
  • Kitap
  • 0
  • 4 ay önce
  • 186

 

"Kasım sonlarında güzel bir sabahtı."
İşte böyle başlar "Gülün Adı".
O kadar büyüleyici bir tarihsellikti ki her cümlesini okurken sakince ve sabırla bir ilerleyiş istiyordu.

   Umberto Eco'nun söylediği bir söz var: "Kitaplar onlara inanalım diye değil, onlarda yazılanları araştıralım diye varlar. "Benim için "Gülün Adı" işte tam da böyle bir romandı. Pek çok kez durup yazanlar hakkında araştırma yapma gereği duydum. Bu durum beni romandan uzaklaştırmadı, aksine okuyuşum bir süre sonra cümlelerin içerisinde daha sıkı bir bağla devam etti. Tüm bunlar romanı daha uzun sürede bitirmeme neden oldu fakat okuma süreci de romanı bitirişimin sonrası da benim için çok keyifli oldu.

   Gülün Adı ile Umberto Eco'yu tanımak, bana bir kez daha bir yazarın sadece düşündüklerini yazıya aktaran bir kalem değil aynı zamanda iyi bir mimar, iyi bir mühendis, iyi bir bilim insanı, iyi bir tarihçi ve daha sayabileceğimiz pek çok şey olduğunu gösterdi.

 

 Romanın bitiminde "Gülün Adı üstüne Umberto Eco'nun Açıklaması" başlıklı bir bölüm de yer almakta. Bu kısmı en az roman kadar sevdiğimi söylemeden geçemeyeceğim. "Gülün Adı" isminin nereden geldiği, bu isme nasıl karar verdiği, yazış süreci, yazma ve yazarlığı sürecindeki anıları, romana dair görüşleri bulunmakta.

Bu bölümde bahsettiği ve beni yazarlığına dair hayran bırakmalarına yenilerini eklediği bir kaç bahsine yer vermek istiyorum:

 

"Köyde, çayırlıkta ateş yaktığımızda karım, ağaçların arasından yükselip ışık demetleri boyunca uçuşan kıvılcımlara bakmayı bilmemekle suçluyordu beni. Sonra yangın bölümünü okuyunca, şöyle dedi: " Kıvılcımlara bakıyordun demek." Yanıtladım: "Hayır ama bir Ortaçağ rahibinin onları nasıl göreceğini biliyordum."

 

Kitabı okurken yangını ve yangının hüznünü, yangın söndürülmeye çalışılırken yaşanan telaşı, yangının sıcağını bile hissettim diyebilirim. Zaten Umberto Eco'nun bu sözlerini okuyunca da bu kalemden çıkan sayfalarda o alevleri hissetmeseydim hata olurmuş dedim.

 

 Başlarken biraz bahsetmiştim, bana kalırsa cümleleri sakinlikle okumak gerekiyor diye. Biraz daha açacak olursam ciddi bir sabır gerektiriyor okumak. Bununla ilgili de Eco'nun bir cümlesi var ki bu sabrı gösterebildiğimden olacak, gururumu okşadı:

"Bir romanın içine girmek, dağda bir gezinti yapmak gibidir; belli bir soluğu öğrenmek, belli bir yürüyüş adımı edinmek gerekir, yoksa insan hemen duruverir."

Okurken de tüm bunları hissediyorsunuz. Yani o devinimi yakaladıktan sonra siz bıraksanız bile kitap sizi bırakmıyor.

 

 

Kitabın konusu ve karakterlerinden de kısaca bahsetmek gerekirse:

 

Roman, İtalya'nın kuzeyinde bir kilisede cinayet işlenmesiyle başlar. Eski bir sorgucu rahip olan William, olayı araştırmak üzere görevlendirilir. William çömezi Adso'yu da yanına alarak uzun ve yorucu bir yolculuğa koyulur, sonunda kiliseye varırlar. Olayların seyrini çömez Adso'dan dinleyeceğimiz bu yedi günlük daha zorlu süreç böylece başlayacaktır.

 

Kitabın konusu, Ortaçağ İtalyası'nda Papa ile İmparator arasındaki savaş, hristiyan tarikatlar ve aralarındaki görüş ayrılıkları, cinayetler ve bir manastır etrafında gelişen olaylardır.

Kitap yedi güne bölünerek yazılmış.

Romana sadece polisiye ya da çok iyi örülmüş bir polisiye demek bana göre çok yetersiz kalacak. Çünkü kitabın polisiye kısmı bizi içine alırken aslında büyük bir tarih okuyoruz romanda. Tarikatlar, hristiyanlık, kiliseler, ahidler...

 

   Bana göre okunması en elzem romanlardan. Umarım biraz fikir oluşturabilmiş ve yararlı bir kaç şey paylaşabilmişimdir sizinle. Okumayanların keyifle okuması dileğiyle. 

  • #kitap
Öneriyi Değerlendir
DİĞER ÖNERİLER
Yorumları Görüntüle
Facebook Yorumları
0 Yorum
Üye Yorumları
0 Yorum

Öneriyi Yorumla
Henüz yorum yapılmamış..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tlc'nin En Güzel Dizilerinden: Alaska'yı Mesken Tuttuk
2015 yılından bu yana yayında olan ve CNBC-e’nin yerini alan, yüksek kalitede uluslararası kurgu ve gerçeğe dayalı eğlence programlarından oluşan TLC'nin en güzel dizilerinden birini sizin için incele
Anaokulu Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler
Okul öncesi eğitim dönemi çocukların karakterlerinin geliştiği paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte yaşamayı öğrendikleri dönemdir.Uzmanlar bu eğitim döneminde okul seçiminin ve...
2017&2018 Yili Gelinlik Önerileri
Düğün hazırlıkları sırasında alışverişin en zevkli ve bir o kadar da telaşlı kısmını gelinlik seçimi oluşturuyor. Alışveriş esnasında hem daha hızlı hem de en doğru kararı verebilmek için alışverişe ç
Özel Hayatinizdan Uzak Tutmaniz Gereken 4 Insan Profili
“İnsanın en büyük hatalarından biri de, doğru zamanı yanlış kişilerle doldurmaktır.” diyor Charles Bukowski.
Gelmiş Geçmiş En Iyi Mini Dizi Fargo
"Tecrübelerime göre, bir adamın, burnunu kırmasına göz yumarsan adam bir dahakine boynunu kırmaya çalışır."
Krispy Kreme Yeşil Elmali Italyan Sodasi
Krispy kreme'de denediğim yeşil elmalı italyan sodası ve donut
Golden Rose Hologrphic 01 Numara
Golden rose holographic 01 numara oje
Escobar'ın Kayıp Milyonları
Uyuşturucu baronu Pablo Escobar, 50 milyar dolarlık servetini toprağa gömerek sakladı ve bu paranın büyük bir kısmı hala bulunamadı. 
Mini Öneri: Tuvalet Eğitimi
Uzay, uzay gemisi için son sınır olabilir, sizin evinizde de bezinden kurtulmak, çocuğunuz için bebeklik sınırını aşmaktır. Bu konu gereğinden fazla önemsenmektedir.
Bilindik Müziklerden Sıkılanlara Gelsin: Yüzyüzeyken Konuşuruz
Dinlerken kendinizi biriyle sohbet ediyormuş gibi hissedeceğiniz ve beraberinde bir demlik dolusu çay içmenize vesile olacak bir gruptan bahsedeceğiz ama en iyi biz bunu Yüzyüzeyken Konuşuruz
Bütün Pazartesi Sıkıntınızı Alıp Içinizi Isıtacak Güzel Bir Parça: Pazar Ve Ertesi
Bi de pazar ve ertesi olunca ben zorlanırım, gülümsemem. Yine de sen olunca ben huzur bulur kötü düşünemem... Sensizlikten gayrı bir derdim yok
En Etkili Ingilizce Öğrenme Sitesi
Kurslara gittiniz, yabancı diziler izlediniz, kelime ezberleyip duruyorsunuz, olmuyor mu? Nerede hata yapıyoruz? Bu site tam da eksik olan ihtiyacımızı karşılıyor.
Öneriyi
DUYUR